Mi az a filc anyag és miért a legnépszerűbb textil már több, mint 5000 éve?
A filc anyagok természetes szálakból készült mesterséges szövetek. A legtöbb mesterséges szövet szövött, ez a filc anyag azonban ettől különbözik. Filc anyagot préselt és matt szálakból állítanak elő, amit hő és nedvesség segítségével nyomással hoznak létre. Nagy munkát igényel a filc anyag előállítása, az eredmény viszont egy nagyon sűrű szövet lesz, amely összekapcsolt szálakból áll.
Miből készül a filc anyag
A filc anyag gyapjúból vagy más természetes anyagból áll össze, melyekből a legmagasabb minőségű szövetet állítják elő. Szintetikus szálak hozzáadásával javítható a filc anyag minősége. A szintetikus szálak százalékos hozzáadása növeli a filc anyagok tartósságát bizonyos kézműves vagy ipari felhasználások esetén, valamint növeli hajlékonyságát is.
A filc anyag eredete, egy kis történelem
A gyapjú filc az egyik legrégebbi ismert textil. Több, mint 5000 évvel ezelőtt hozták létre Ázsiában. A filc anyagok készítését az ázsiai nomádok napjainkban is gyakorolják. Ruházatot, szőnyeget, sőt sátrakat is készítenek ebből az anyagból, de készülnek belőlük turisztikai célú tárgyak is.
A filc anyagok előnyei:
- tartós
- könnyű és meleg
- nem kopik
- könnyű vágni és dolgozni vele
- széles színválasztékban és vastagságban kapható
- sokoldalú
- viszonylag olcsó
A filc anyagok hátrányai:
- nem rugalmas
- durva textúra
- zsugorodhat
A filc anyag típusai:
A filc anyagnak vannak különböző típusai, amellyel könnyen lehet dolgozni. Különböző technikákat alkalmaznak a különböző felhasználási módokhoz igazodva.
Préselt: ez a legrégebbi szövet forma. Még a kötési és szövési technikákat is megelőzi. Ez a leggyakoribb típus, amely gyapjúszálakat vagy gyapjú, valamint szintetikus szálak keverékéből áll. Ezeket hő és nedvesség felhasználásával nyomják össze, így a szövetek egymáshoz kapcsolódnak.
Tűzött: Ebben az esetben is a 100%-os gyapjúszálak vagy a gyapjú és a szintetikus szálak keveréke van összekapcsolva. Viszont ezt a műveletet inkább géppel végzik. Több ezer tűt tartalmazó gépek kapcsolják össze a szálakat, így állítják elő a lágyabb, kevésbé sűrű filcszövetet, amivel itt a blogon is dolgozunk.
Szőtt: A gyapjút vagy a gyapjú keveréket közvetlenül a szövetbe szövik, majd nedvességet és nyomást gyakorolnak rá. Így a szálak összekapcsolódnak, mint a préselés esetében. Ezt a hihetetlenül tartós szövetet használják például hangszerekhez vagy ajtótömítéshez.
Mire használható a filc?
A filc rengeteg felhasználási lehetőséggel rendelkezik. A gyapjúnak különböző textúrái vannak a selyemből a durváig, ami hatással van a létrehozott filc anyagra. Egyedi textúrával és tulajdonságokkal rendelkeznek. Anyagok széles választékából készülhetnek. Mivel a gyapjúkeverékek könnyűek és lélegzőek, így tökéletes választás lehet kötöttáruk számára is. A tiszta gyapjú filc természetes szigetelő és ellenáll a kopásnak. Erős és képes felszívni a nedvességet. Így a filc anyagok akár lakberendezéshez, valamint dekorációs tárgyakhoz is használható.
Mint ahogy itt a blogon is sok-sok filcből készült alkotással találkozhatsz. Például díszekkel, dekorációs tárgyakkal is.
Legyen szép napod!
Szerző: Fodor Gabriella